Aigio
Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2024
spot_img

Α.Ε. Φοίνικα/Ζήριας – Απόλλων Εγλυκάδος 1-3

Σ’ εξ αναβολής παιχνίδι στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο του πρωταθλήματος της Β΄ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ.Α. η Α.Ε. Φοίνικα/Ζήριας γνώρισε εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα Εγλυκάδος με σκορ 3-1 και παρέμεινε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ αντιθέτως ο Απόλλωνας στρογγυλοκάθισε έστω με συγκάτοικο (Α.Ε. Δρεπάνου), στο πιο ψηλό σκαλί της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι του Άρη Πλέγα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο είχαν βάλει στέρεες βάσεις για την 11η φετινή νίκη τους, αφού πέτυχαν δύο τέρματα στο 29΄ με τον Θανάση Κερπινιώτη (1ο φετινό) και στο 38΄ με τον Μάριο Μπαλάση (5ο φετινό).

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 67΄ ο Σάββας Ασλανίδης (5ο φετινό), πέρναγε δικλείδα ασφαλείας όσον αφορά τον τελικό νικητή, ενώ στο 69΄ ο Θανάσης Τέρπος (8ο φετινό) απλά διαμόρφωνε το τελικό αποτέλεσμα.