Aigio
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024
spot_img

Ιστορική στιγμή για το ελληνικό ποδόσφαιρο: Ο Θρύλος σήκωσε τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο – Δείτε βίντεο και φωτογραφίες

Έγραψαν ιστορία οι «ερυθρόλευκοι» με τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο ελληνικής ομάδας σε επίπεδο ανδρών – Επιβλήθηκαν της Φιορεντίνα στον τελικό του Conference League έπειτα από ματς θρίλερ, χάρη σε γκολ του Ελ Κααμπί στην παράταση, στο 116ο λεπτό

Ονειρικό φινάλε είχε ο τελικός του Conference League για τον Ολυμπιακό, έπειτα από μια μεγάλη βραδιά, που εξελίχθηκε σε θρίλερ. Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο ελληνικής ομάδας σε επίπεδο ανδρών, καθώς επιβλήθηκαν της Φιορεντίνα με 1-0 στον τελικό του Conference League, χάρη σε γκολ του Ελ Κααμπί στο 116ο λεπτό (παράταση).

Η κανονική διάρκεια του αγώνα και το πρώτο ημίχρονο της παράτασης είχαν λήξει ισόπαλα χωρίς γκολ, 0-0, έπειτα από ένα κακό, στο μεγαλύτερο μέρος του, ματς, χωρίς τις λεγόμενες κλασικές ευκαιρίες.

Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ, πάντως, ήταν αυτή που προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ενώ η ομάδα της Φλωρεντίας επιχείρησε κυρίως να απειλήσει, μεταφέροντας την μπάλα με «γιόμες» από την περιοχή της σε αυτήν του Ολυμπιακού.

aponomi1
aponomi_2

Με αυτό το 1-0, που διαμορφώθηκε στην παράταση, το ελληνικό ποδόσφαιρο έχει πλέον στην κατοχή του μία ευρωπαϊκή κούπα και αυτό που έμοιαζε με θαύμα, ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ και οι παίκτες του το έκαναν πράξη.

Ο Ισπανός αρχιτέκτονας της επιτυχίας, μάλιστα, ο οποίος πριν από έναν χρόνο είχε σηκώσει το Europa League με τη Σεβίλλη, κατέκτησε και πάλι ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο.