26.9 C
Aigio
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024
spot_img

«Μίδας» Τεντόγλου: Χρυσός στο Ευρωπαϊκό της Ρώμης με 8,65μ. και νέο ρεκόρ αγώνων!

Με… απογείωση στα 8,65μ. (2 φορές!) στον τελικό του άλματος εις μήκος, ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης, σημειώνοντας και νέο ρεκόρ αγώνων!

Απίθανος, μυθικός και ασυναγώνιστος ο Μίλτος Τεντόγλου!

Με την τρομερή επίδοση 8,65μ., την οποία έκανε δύο φορές(!), στον τελικό του άλματος εις μήκος, ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό της Ρώμης, σημειώνοντας παράλληλα και νέο ρεκόρ αγώνων!

Αυτό, ήταν το τρίτο χρυσό σε Ευρωπαϊκό για τον Τεντόγλου και 11ο του σε επίπεδο Ανδρών. Από ‘κει και πέρα, σημείωσε και νέο ατομικό ρεκόρ ξεπερνώντας το 8,60μ. που είχε μέχρι σήμερα, ενώ άγγιξε και το Πανελλήνιο ρεκόρ του Λούη Τσάτουμα, ο οποίος το κρατά ακόμη με 8,66μ. από το 2007 στην Καλαμάτα.

Τεντόγλου: Χρυσός με ρεκόρ αγώνων στο Ευρωπαϊκό της Ρώμης

Εκπληκτικό τελικό από τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος είχε μόλις μία άκυρη προσπάθεια (τη δεύτερη), ενώ οι υπόλοιπες πέντε ήταν πάνω από 8,40μ. Συγκεκριμένα, ξεκίνησε με 8,42μ., για να ακολουθήσει το 8,49μ. (3η προσπάθεια), το 8,45μ., ενώ η πέμπτη και έκτη του προσπάθεια ήταν στο 8,65μ., για τον… Αυτοκράτορα της Ρώμης!

Δεύτερος ήταν ο Ιταλός Ματίας Φουρλάνι με καλύτερη επίδοση 8,38μ. και ο τρίτος ο Ελβετός, Ζίμον Εχάμερ με 8,31μ.