Aigio
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024
spot_img

Ο απόηχος της Β΄ Ε.Π.Σ.Α. Β΄ Όμιλος (15η αγωνιστική)

*  3 νίκες γηπεδούχων, 2 νίκες φιλοξενούμενων και 2 ισοπαλίες ήταν το παλμαρέ αυτής της 15ης αγωνιστικής στον 2ο Όμιλο της Β΄ Κατηγορίας της Ε.Π.ΣΑ.

*  3 νίκες (Α.Ε. Φοίνικα/Ζήριας, Αχιλλέας Καμαρών, Α.Ε. Αιγίου   ), 1 ισοπαλία (Αστέρας Τέμενης) και 3 ήττες (Άβυθος 2017, Απόλλων Αιγίου, Φλόγα Ροδιάς), ήταν ο απολογισμός των 7 εκπροσώπων της περιοχής μας.

*  Στο γήπεδο του Νικολάου Πλαστήρα ο Αχιλλέας Καμαρών ξεπέρασε το εμπόδιο της τυπικά γηπεδούχου Άβυθος 2017, αφού την κέρδισε με σκορ 2-1 και βρέθηκε στο -1 από την προνομιούχο δυάδα.

*  Στο γήπεδο του Νικολάου Πλαστήρα η Α.Ε. Αιγίου επέστρεψε στις νίκες, αφού επικράτησε της Φλόγας Ροδιάς με σκορ 3-0 και βρέθηκε εκ νέου στην κορυφαία πεντάδα.

*  Στο γήπεδο της Ζήριας η Α.Ε. Φοίνικα/Ζήριας αξιοποίησε για μία ακόμα φορά τον παράγοντα έδρα, επικρατώντας της Αργυράς με σκορ 1-1, παίρνοντας παράλληλα μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

*  Στο γήπεδο των Βραχνεΐκων ο Αστέρας Τέμενης επέστεψε από την κόλαση του 0-2 στο ημίχρονο που ηττάτο από τους Πετεινούς, αφού στην επανάληψη με αντεπίθεση διαρκείας έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2.

*  Στο γήπεδο της Ροδιάς ο Απόλλωνας Αιγίου γνώρισε την ήττα με σκορ 4-2 από τον Απόλλωνα Εγλυκάδας, ο οποίος με τη νίκη του αυτή συγκατοίκησε στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.

*  Στο γήπεδο της Αγυιάς ο φορμαρισμένος Πανιώνιος/Αχιλλέας με ολική ανατροπή στο δεύτερο μέρος  ανέτρεψε το 0-0 του ημιχρόνου στο ευρύ 4-2 επί της ουραγού Αυτόνομης και βρέθηκε στο -1 από την προνομιούχο δυάδα.

*  Στο ενωσιακό γήπεδο «Ανδρέας Κάνιστρας» ΠΑΟΚ Πάτρας 2018 και Ζαβλάνι, μοιράστηκαν γκολ, βαθμούς και εντυπώσεις, με τελικό σκορ 1-1 κάτι που στην παρούσα περίοδο δεν εξυπηρετούσε κανέναν από τους δύο αυτούς μονομάχους.

*  Ρεπό για αυτήν την αγωνιστική είχε η Α.Ε. Δρεπάνου.

*  Ο Απόλλωνας Εγλυκάδας είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος (9 νίκες, 5 ισοπαλίες).

*  7 σερί νίκες συμπλήρωσε ο Πανιώνιος/Αχιλλέας Αγυιάς.

*  1 νίκη και 9 ήττες συμπλήρωσε η Άβυθος 2007 στα 10 τελευταία της παιχνίδια.

*  8 συνεχόμενες ήττες συμπλήρωσε η ουραγός Αυτόνομη.

*  Ζευγάρι τερμάτων από τους Μάριο Τίτο Νίκο (Απόλλων Αιγίου), Νίκο Μάγκο (Πανιώνιος/Αχιλλέας), Ανδρέα Πυλαρινό (Πετεινοί) και Ντίνο Κερπινιώτη (Απόλλων Εγλυκάδας).

*  Για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι σκόραραν οι Δημήτρης Καυγάς (Αχιλλέας Καμαρών), Δημήτρης Παπαδιονυσίου (Άβυθος 2017) και Βασίλης Ευθυμιόπουλος (Ζαβλάνι).

*  Πρώτο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για τους Κλάϊντι Μπάσα (Α.Ε. Αιγίου), Γιώργο Μούκα (Αχιλλέας Καμαρών), Μάριο Τίτο (Απόλλων Αιγίου), Γιώργο Πασιά (Απόλλων Εγλυκάδας), Νίκο Κοντογεωργόπουλο (Αυτόνομη), Μάκη Παπαχρονόπουλο, Νίκο Ορφανίδη (Πανιώνιος/Αχιλλέας).

*  25 τέρματα (14 γηπεδούχοι, 11 φιλοξενούμενοι) επιτεύχτηκαν σε αυτή την 15η αγωνιστική ή 2,57 μ.ο. ανά παιχνίδι και συνολικά φθάσαμε τα 357 τέρματα (203 γηπεδούχοι, 154 φιλοξενούμενοι) στο φετινό πρωτάθλημα ή 3,40 μ.ο ανά αγώνα.